Direnç, Refah, Bereket… hep kitap’tan İncire Güzelleme!

Ayla Çınaroğlu’nun yazdığı, Mustafa Delioğlu’nun resimlediği İncire Güzelleme, hep kitap logosuyla okurlarla buluşuyor. Tarih boyunca direnci, refahı, bereketi temsil eden inciri anlatan İncire Güzelleme, raflarda!

hep kitap daha önce; Türk çocuk edebiyatının tanınan kalemlerinden Ayla Çınaroğlu’nun yazdığı, usta ressam ve illüstratör Mustafa Delioğlu’nun resimlediği diziden Elmaya Güzelleme ve Zeytine Güzelleme kitaplarını yayımlamıştı.

İncire Güzelleme tarih boyunca direnç, sevgi, refah, bereket ve bolluk simgesi olan incirin öyküsünü anlatıyor. Ayla Çınaroğlu’nun hem insanlık tarihine tanıklık eden hem de onu biçimlendiren bu meyvenin hikâyesini aktardığı kitap, Mustafa Delioğlu’nun resimleriyle de görsel bir zenginlik kazanıyor.

İncire Güzelleme, 27 Ekim’de hep kitap logosuyla raflardaki yerini aldı.

AYLA ÇINAROĞLU HAKKINDA

Ayla Çınaroğlu, 1939 yılında Ankara’da doğdu, 1961 yılında Devlet Güzel Sanatlar Akademisi Grafik Sanatlar Bölümünden mezun oldu. 1972 yılından beri çocuklar için yazan Ayla Çınaroğlu’nun Veli’nin Kurabiyesi kitabı 2006 yılında Çocuk ve Gençlik Yayınları Derneği’nin seçimiyle International Board on Books for Young People’ın listesinde yer aldı. 2007 yılında Eskişehir Osmangazi Üniversitesi’nde adına özel bir sempozyum düzenlenen Ayla Çınaroğlu 2008 yılında ÇGYD tarafından IBBY Andersen Ödülü Türkiye adayı olarak gösterildi.

Ödülleri

Yazar:

1979 Kültür Bakanlığı Çocuk Yapıtları Yarışması, öykü dalında ikincilik,

1982 TOBAV Çocuk Oyunları Yarışmasında başarı,

1984 DE Yayınevi Masal Yarışmasında ikincilik,

1988 Enver Naci Gökşen Öykü Yarışmasında üçüncülük,

1998 Kültür Bakanlığı Çocuk Filmi Senaryosu Yarışmasında ikincilik.

Tasarım alanında:

1998 Kültür Bakanlığı En İyi Tasarlanmış Kitap yarışmasında ikincilik

1998 Kültür Bakanlığı En İyi Tasarlanmış Kitap yarışmasında üçüncülük ödülü.

MUSTAFA DELİOĞLU HAKKINDA

Mustafa Delioğlu, 1946’da Erzincan’da doğdu. İlk gençliğinden itibaren resim sanatında kendini yetiştirmeye başladı ve özgün tarzını oluşturdu. 1974’de açtığı atölyesinde bugüne kadar 2000’den fazla kitap resimledi. İllüstrasyonlarının yanında, sanatseverlerle 20 resim sergisiyle de buluştu. 2000 yılında, her iki yılda bir, uluslararası bir jüri tarafından seçilen bir yazara ve bir çizere verilen Hans Christian Andersen Ödülü’nün ilk Türk çizer adayı oldu. 2013 yılında, İsveç Hükümeti tarafından her yıl Astrid Lindgren’in onuruna düzenlenen, çocuk ve gençlik edebiyatı alanındaki en büyük ödülü olan ALMA’da çizer adayı olarak ülkemizi temsil etmiştir.

Ödülleri

Türk Kütüphaneciler Derneği Emek Ödülü, 2015

ÇGYD En İyi İllüstrasyon ve Tasarım Ödülü, 2006

ÇGYD En İyi Kitap İllüstrasyonu Ödülü, 2005

Troya Folklor Araştırmaları Derneği Plastik Sanatlar Ödülü, 2003

Çocuk Edebiyatçıları Birliği Çocuk Edebiyatı İllüstrasyon Hizmet Ödülü, 2001

Çocuk Vakfı Emek Ödülü, 1998

Bilgi için:  www.hepkitap.com.tr  facebook.com/hepkitapp  twitter.com/hep_kitap   instagram.com/hep_kitap