Suriyeli ve Türkiyeli Çocuklara Umut Taşıyan “Uçan Kütüphane” İstanbul’a Kondu!

Alman Kültür Merkezi (Goethe-Institut İstanbul) tarafından, destekleyici “göç ve uyum programı” çerçevesinde ilk olarak Mardin’de hayata geçirilen “Uçan Kütüphane”nin ikincisi, 26 Aralık Pazartesi günü İstanbul-Sultanbeyli’de açıldı! Çocukların eğitimlerine, hayal dünyalarına ve mutluluklarına adanan “Uçan Kütüphane” bölgeden bölgeye uzanıp Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara edebiyat, sanat, film, sirk, eğlence ve umut taşıyor.

İlki, Mardin’de faaliyet gösteren “Uçan Kütüphane”nin ikincisi İstanbul-Sultanbeyli’de, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrima Belma Satır tarafından açıldı. Suriyeli ve Türkiyeli çocukların katılımıyla gerçekleşen törende; sırasıyla Alman Kültür Merkezi Proje Koordinatörü Tijen Togay, Yuva Derneği Direktörü Erdem Vardar, Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin, Çerkezköy Kaymakamı Metin Kubilay ve AK Parti İstanbul Milletvekili Mihrima Belma Satır birer konuşma yaptı. Törende Sultanbeyli Belediye Başkanı Hüseyin Keskin’e projeye verdiği destek ve katılarından dolayı Alman Kültür Merkezi tarafından bir teşekkür plaketi takdim edildi. Mobil kütüphanenin açılışı için kesilen kurdelenin ardından tören; Mardin’den gelen Her Yerde Sanat ekibinin sirk, tahta bacak, jonglörlük ve break dance gösterileriyle renklendi. Bölge çocukları ve ailelerinin büyük ilgi gösterdiği açılış müzik, eğlence ve danslarla devam etti.

Alman Kültür Merkezi’nin (Goethe-Institut İstanbul), bölge ülkelerdeki diğer enstitülerin ve yerel partnerlerin uzmanlığıyla geliştirilen ve uygulanan “Uçan Kütüphane” projesi; Suriyeli ve Türkiyeli çocuklara kitaplar, el işleri, sanat, sirk etkinlikleri, filmler, oyunlar, eğitim aktiviteleri taşıyor. “Uçan Kütüphane” geçtiği mahallelerdeki çocuklar ve gençler için ortak bir buluşma noktası imkanı sunuyor. Çocukların ve gençlerin bireysel becerilerini geliştiren aktiviteler, aynı zamanda farklı kültürlerden akranlarıyla güvenli bir diyalog ortamı için zemin oluşturuyor. Çocukların eğitimlerine, hayal dünyalarına ve mutluluklarına adanan “Uçan Kütüphane”, bölgeden bölgeye uçarken çocuklara umudu, güvenli bir mekanı, arkadaşlığı ve kucak dolusu sevgiyi de beraberinde getiriyor.

“Uçan Kütüphane”de çocuklar, özel yöntemlerle gerçekleştirilen Arapça ve Türkçe yaratıcı okuma etkinliklerine, el sanatları ve resim atölyelerine, tiyatro sınıflarına, haftalık eğitimsel film gösterimlerine katılıyor. Kütüphanede jonglörlük ve akrobasi eğitimleriyle keyifli zaman geçiren çocuklar, kimi zaman da bir palyaço rolüne bürünüp gülüyor, akranlarını güldürüyor. Sirk sınıfları, takım oyunları, masa oyunları gibi fiziksel aktivitelerin de gerçekleştirildiği “Uçan Kütüphane” projesi kapsamında; her şehirde yüzlerce çocuk ve gence, uzman eğitmenler ve gönüllüler tarafından haftada 5 gün boyunca hizmet sunuluyor.

Mobil kütüphanelerin ilki Eylül 2016’dan bu yana; binlerce mülteci çocuğun çok zorlu koşullar altında yaşadıkları ve hiçbir şeyin “çocuklara özel” olmadığı Mardin’in bir ilçesinde, sosyal sirk metodolojisini geniş kitlelere yayan Her Yerde Sanat Derneği işbirliği ile çocuklarla buluşuyor. İkinci kütüphane ise eğitim, insan hakları ve ekoloji alanında faaliyet gösteren Yuva Derneği çalışanları, Sultanbeyli Belediyesi ve Mülteciler Derneği’nin desteği ve uluslararası gönüllülerinin işbirliği ile İstanbul- Sultanbeyli’de faaliyete geçti.

“Uçan Kütüphane” bir Goethe-Institut projesi olup Federal Almanya Dışişleri Bakanlığı tarafından desteklenmektedir.